مراحل انتقال سهام عدالت متوفی

مراحل ارائه خدمات انتقال سهام عدالت متوفیان در دفاتر پیشخوان دولت:

آگاهی از مراحل انتقال سهام عدالت متوفی برای وراث وی اهمیت بسیار زیادی دارد چراکه به این افراد اجازه می‌دهد تا از این ماترک نیز به عنوان ارث استفاده کنند. همان‌طور که می‌دانید یکی از اصلی‌ترین دارایی‌های به جا مانده از یک نفر، سهام‌های او هستند و یکی از مهم‌ترین این سهام، سهام عدالت است.

مراحل انتقال سهام عدالت متوفی

بسیاری از افراد با این پرسش و دغدغه روبرو می‌شوند که انتقال سهام عدالت متوفی به وراث و یا وارث قانونی وی امکان‌پذیر است یا خیر. اگر می‌توان این کار انجام داد، انتقال سهام عدالت متوفی به وارث و یا وراث قانونی وی در چه زمانی اتفاق می‌افتد و یا چه مراحل و شرایطی دارد و وراث باید چه کارهایی انجام دهند؟.

مراحل انتقال سهام عدالت متوفی

در پاسخ به این پرسش‌ها باید گفت این کار دارای برخی مراحل عمومی است و وراث باید چند مرحله اختصاصی را نیز پشت سر بگذارند. برای انجام این فرایندها و طی کردن مراحل نقل و انتقال سهام عدالت افراد فوت شده می‌توانید به دفاتر آی تی ساز و یا دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

مراحل انتقال سهام عدالت متوفی

در این مقاله به شرح مختصر مراحل انتقال سهام عدالت متوفی به وراث خواهیم پرداخت و مدارک مورد نیاز را معرفی خواهیم نمود. پس اگر شما هم در این زمینه با پرسشی روبرو شده و یا دغدغه‌ای دارید با ما همراه باشید.

مراحل انتقال سهام عدالت متوفی

مراحل عمومی انتقال سهام عدالت متوفی به وراث
اولین کاری که در این مرحله باید انجام دهید گرفتن گواهی انحصار وراثت است. این مرحله را باید بعد از اخذ گواهی فوت و یا تنظیم استشهادیه محضری انجام دهید و طی آن یک دادخواست گواهی انحصار وراثت تنظیم کنید. سپس آن را در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کرده و به شورای حل اختلاف ارسال کنید.

مراحل انتقال سهام عدالت متوفی

پس از آن حکم تقسیم ترکه را اخذ نمایید. در این مرحله وراث باید مدارک هویتی خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ارائه داده و دادخواست تقسیم ترکه را به ثبت برسانند تا دادگاه صالح حکم انتقال سهام عدالت فوت شده به وراث قانونی وی را صادر کند.

مراحل انتقال سهام عدالت متوفی

مقاله پیشنهادی : سهام عدالت چیست؟

در واقع این فرایند و طی کردن این مرحله، باید در مواقعی صورت بگیرد که در میان وراث یکی از آن‌ها محجور و یا غایب بوده و یا مفقود الاثر است و یا وراث در تقسیم ارثیه با یکدیگر توافق ندارند. در عیر این صورت نیازی به انجام این مرحله نخواهید داشت.
در مرحله بعدی باید مالیات بر ارث پرداخت شود. مطابق با قانون، پرداخت این مالیات اجباری و الزامی بوده و برای این کار باید به اداره دارایی مراجعه کنید.

مراحل انتقال سهام عدالت متوفی

مراحل اختصاصی انتقال سهام عدالت متوفیان در دفاتر پیشخوان دولت :

در صورت وجود چند ورثه،‌ یکی از آن‌ها می‌تواند به عنوان «نماینده وراث» مراحل انتقال را با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت طی کند.
1- آماده کردن مداکر توسط وراث
2- تهیه کپی برابر اصل گواهی حصر وراثت
3- مراجعه نماینده وراث به دفتر پیشخوان دولت و یا دفتر ictروستایی
4- ثبت نام وراث و متوفی توسط دفتر پیشخوان
5- محاسبه سهم الارث توسط دفاتر الکترونیک قضایی
6- ارسال مدارک سپرده گذاری مرکزی
7- تقسیم سهم الارث و سود سهام عدالت متوفی توسط سپرده گذاری مرکزی

مراحل انتقال سهام عدالت متوفی
مراحل انتقال سهام عدالت متوفی

فرایند اجرایی انتقال سهام عدالت توسط دفاتر پیشخوان دولت
1- وارد کردن اطلاعات متوفی توسط دفتر پیشخوان دولت
2- وارد کردن اطلاعات هر یک از وراث توسط دفتر پیشخوان دولت
3- بارگذاری گواهی حصر وراثت توسط دفتر پیشخوان دولت
4- دریافت کپی برابر اصل گواهی حصر وراثت توسط ذفاتر
5- ارسال مدارک توسط دفتر پیشخوان به دفتر خدمات الکترونیک قضایی 
6- محاسبه سهم الارث توسط دفتر خدمات الکترونیم قضایی 
7- تسهیم سهم الارث توسط سپرده گذاری مرکزی

مراحل انتقال سهام عدالت متوفی

با مراجعه به این وب سایت و یا اپلیکیشن این امکان را به دست می‌آورید که مدارک هویتی مورد نیاز و اطلاعات لازم از قبیل گواهی حصر وراثت، برگه سهام، ثبت درخواست انتقال سهام وارث را در سامانه بارگذاری کنید.

مراحل انتقال سهام عدالت متوفی

پس از آن باید به دفتر ثبت سهام شرکت مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را تحویل دهید. از جمله این مدارک می‌توان به مدارک مربوط به برگه سهم، گواهی فوت، مدارک هویتی تمامی وراث اشاره کرد و یا مدارک هویتی متوفی را نام برد. ارائه گواهی حصر وراثت و حکم تقسیم ترکه نیز ضرورت دارد.

مراحل انتقال سهام عدالت متوفی

پس از طی کردن این مرحله باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و دادخواست صدور حکم تقسیم ترکه و سهام بی‌ نام را به ثبت برسانید. سپس فایل ورد دادخواست تنظیم شده، گواهی حصر وراثت و دیگر مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. در این صورت مراحل انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث را پشت سر گذاشته‌اید.

به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *