سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت چیست؟

سهام عدالت را می‌توان یک نوع یارانه به شمار آورد که از زمان دولت نهم از طریق شرکت‌های تعاونی عدالت استانی به مشمولان واگذار می‌گردد. مطابق با این طرح بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به اقشار کم درآمد و یا کم برخوردار و آسیب‌پذیر فروخته می‌شود. برای اینکه اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید و یا مراحل احراز هویت برای دریافت سهام عدالت را طی کنید می‌توانید به دفاتر آی تی ساز و یا اپراتور دانش بنیان آی تی ساز تامین کننده خدمات دستگاه‌های اجرایی مراجعه کنید.

سهام عدالت چیست

در این مقاله به ارائه مطالبی درباره سهام عدالت و اهداف آن خواهیم پرداخت و مشمولان دریافت این سهام، نحوه پرداخت سود و فروش سهام عدالت و…. را مرور و بررسی خواهیم کرد. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما همراه باشید.

سهام عدالت چیست؟
سهام عدالت به سبدی از سهام گفته می‌شود که به منظور کاهش دادن سهم دولت در بنگاه‌های اقتصادی به وجود آمده است تا به توزیع ثروت و درآمد میان اقشار مختلف به ویژه خانوارهای کم درآمد و یا کم برخوردار دست بزند. این سهام در حقیقت نوعی یارانه برای تامین عدالت اجتماعی و فقر زدایی محسوب می‌شود.

سهام عدالت چیست

شرکت های بورسی سهام عدالت:

سهام عدالت چیست

شرکت های غیر بورسی سهام عدالت:
پتروشیمی ارومیه، پتروشیمی بندر امام (ره)، پتروشیمی بوعلی سینا، پتروشیمی بیستون، پتروشیمی تبریز، پتروشیمی خوزستان، دخانیات ایران، ساختمان سد و تاسیسات آبیاری سابیر، شهر صنعتی البرز، شهر صنعتی رشت، شهر صنعتی کاوه، مشانیر و مگا موتور از شرکت های غیر بورسی سهام عدالت هستند. لازم به ذکر است که در حال حاضر این بخش از سهام عدالت سودی به دارندگان پرداخت نمی کنند.

سهام عدالت چیست

هدف از سهام عدالت چیست؟
هدف از این سهام خصوصی‌ سازی و کاهش سهم و مالکیت دولت در اقتصاد است. کمک به اقشار آسیب پذیر، تسریع و تسهیل روند خصوصی‌سازی، افزایش تصدی گری مردمی در اقتصاد به جای دولت، گسترش سهم بخش تعاون در کشور و…. از دیگر اهداف و دلایل ایجاد و ارائه این سهام است.

سهام عدالت چیست

سهام عدالت چقدر است؟
مبلغ این سهام در ابتدا ۵۰۰ هزار تومان تعیین شد و سپس به یک میلیون تومان افزایش یافت. در حال حاضر ارزش سهام عدالت در هر روز بر اساس قسمت بورسی آن تغییر و تحولاتی را تجربه می‌کند.

سهام عدالت چیست

مشمولان سهام عدالت
در شرایط حاضر بیش از ۴۹ میلیون نفر از دارندگان این سهام به شمار می‌روند که اسامی آن‌ها در سامانه مربوط به سهام عدالت ثبت شده و بیشترشان افراد کم درآمد جامعه، روستاییان و عشایر، زنان سرپرست خانوار، کارگران فصلی ساختمان‌ها، کارمندان، بازنشستگان دولتی، کشوری و لشکری، خبرنگاران، طلاب، خادمان مساجد، مددجویان کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی و…. هستند.

سهام عدالت چیست

نحوه پرداخت سود سهام عدالت
دارندگان سهام عدالت برای دریافت سود این سهام باید به دفاتر آی تی ساز مراجعه کرده و مشخصات و اطلاعات بانکی خود از جمله شماره شبا را در سامانه سجام ثبت نمایند.

سهام عدالت چیست

نحوه فروش سهام عدالت
سهام عدالت تا میانه‌های سال ۱۳۹۹ امکان فروش نداشت و تنها سود آن در فواصل زمانی مشخص به دارندگان پرداخت می‌شد. بعد از آن تصمیم بر این شد که امکان فروش این سهام به روش‌های مختلف فراهم شود.

سهام عدالت چیست

روش مستقیم و غیرمستقیم سهام عدالت
دارندگان سهام عدالت می‌توانند با روش مستقیم و غیر مستقیم به مدیریت سهام خود دست بزنند. در روش مستقیم، مدیریت سهام در اختیار خود سهامداران قرار می‌گیرد و آن‌ها می‌توانند هر تعدادی از سهم خود را در بورس ارائه داده و آن را به فروش برسانند. از این روش در حال حاضر استفاده نمی‌شود.

سهام عدالت چیست

در روش غیر مستقیم، سهام عدالت به حساب صندوق‌های سرمایه‌گذاری استانی واریز خواهد شد و سهامداران بدون دخل و تصرف در سبد سهام تنها می‌توانند سود آن را در فواصل زمانی مشخص دریافت کنند.

فروش سهام عدالت
با وجود امکاناتی که طی سالیان اخیر فراهم شد تا سهامداران عدالت بتوانند سهام مد نظر خود را در بخش بورسی سهام به فروش برسانند و هم اکنون چیزی در حدود ۳۶ شرکت در این بخش فعالیت دارند، پس از ایجاد چند مشکل مهم و شکل‌گیری موج وسیعی از فروش این سهام و حجم بالای سهامداران عدالت و پس از گذشت چند ماه پس از تابستان ۱۳۹۹، جلوی فروش این سهام گرفته شد. به این ترتیب در حال حاضر امکان فروش این سهام به روش مستقیم و غیر مستقیم وجود ندارد.

سهام عدالت چیست

سهام عدالت متوفیان
بسیاری از افراد با این دغدغه و پرسش روبرو شده‌اند که سهام عدالت متوفی چه شرایط و ضوابطی دارد و بر چه اصول و مبنایی انجام می‌شود. در حقیقت ممکن است برخی از دارندگان این سهام در شرایط فعلی در قید حیات نباشند. پس بازماندگان آن‌ها چطور می‌توانند سود سهام را دریافت کرده و یا از مزایای آن برخوردار شوند؟

سهام عدالت چیست

مطابق با قانون، وراث قانونی این افراد باید به یکی از دفاتر آی تی ساز و یا دفاتر منتخب پیشخوان خدمات الکترونیکی دولت مراجعه کرده و پس از سپری کردن مراحل احراز هویت و ارائه مدارک لازم و امضای تقسیم نامه سهام عدالت آن را به فروش برسانند.

سهام عدالت چیست

اگر این مدارک ارائه نشده و یا امضای تقسیم نامه صورت نپذیرد، امکان تقسیم و فروش سهام عدالت وجود نخواهد داشت. این کار باید توسط یک یا چند نفر از وراث انجام شود. برای اجرای این فرایند به مدارکی از قبیل کد ملی، تاریخ تولد فرد فوت شده، اصل کارت ملی وراث قانونی، اصل گواهی حصر وراثت شخص متوفی، شمار شبای بانکی وراث، نشانی و کد پستی محل اقامت یکی از وراث و…. نیاز خواهید داشت

سوالات متداول

1- مشمولان سهام عدالت چه کسانی هستند؟
تاکنون بیش از 49 میلیون و 132 هزار و 251 نفر به عنوان سهامدار سهام عدالت ثبت شده اند که عمدتا از اقشار کم درآمد جامعه بوده اند.

2- روش سهامداری مستقیم در سهام عدالت به چه معناست؟
در این روش مالکیت و مدیریت سهام عدالت به صورت مستقیم و بدون واسطه به خود فرد منتقل می شود.به هر فرد به میزان سهام تخصیص یافته در شرکت های سرمایه پذیز، تعدادی از سهام شرکت های بورسی واگذار می شود. در روش سهامداری مستقیم، مسئولیت حفظ، نگهداری و مدیریت سهام بر عهده سهامدار است.

3- روش سهامداری غیرمستقیم در سهام عدالت به چه معناست؟
در روش غیرمستقیم، مالکیت و مدیریت سهام عدالت، از طریق شرکت های سرمایه گذاری استانی ساماندهی خواهد شد و سهامدار حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت. در این روش سود یا زیان قابل تخصیص به سهامدار براساس نحوه عملکرد شرکت های سرمایه گذاری استانی تعیین و تخصیص پیدا خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *